سرور های ایرانی

سرور ایران چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

سرور ایران: همانطور که می دانید سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که همیشه روشن است و درخواست های کاربرانی که به آن متصل هستند را پاسخ می دهد. سرور های یکی از پایه ای ترین زیرساخت های اینترنت هستند و شما در اصل در هنگام ارسال درخواست های مختلف، این درخواست ها را از سرور های سایت های مختلف می خواهید و هاست های سایت های مختلف نیز روی سرور پیاده می شوند.

اما یکی از سوالاتی که همیشه ذهن افراد را درگیر می کند این است که سرور ایران چیست؟ یا مزایای استفاده از سرور ایران چیست؟ و بین سرور های ایرانی و خارجی، کدام یک را انتخاب کنیم؟ در ادامه این مقاله در وب سایت سرورکلیک قصد داریم تا سوالات بالا را پاسخ دهیم.

 

سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

گفته شد سرور یک سیستم و کامپیوتر بزرگ است که حجم دیتای بسیار زیادی دارند و یک سیستم عامل خاص روی آنها نصب می شود و به اشخاص مختلف اختصاص داده می شود. در واقع طرز کار این است که شخصی تعدادی کامپیوتر را در جایی با روش خاصی به یک دیگر متصل می کند و یک سرور درست می کند، آن را ثبت می کند، سرور خود را همیشه روشن و متصل به اینترنت نگه می دارد و آن را به افراد مختلف اختصاص می دهد.

انواع مختلف هاست، سرور مجازی و … روی سرور های نصب می شوند و به اشخاصی که به آن نیاز دارند، به عنوان یک خدمت ارائه می شود. سیستم عامل های سرور نیز معمولا موارد زیر هستند:

  1. لینوکس: تمامی توزیعات لینوکس مانند Debian، CentOS و …
  2. ویندوز: تمامی نسخه های مختلف ویندوز سرور مانند Windows Server 2016، Windows Server 2012 یا نسخه های قدیمی تر مانند Windows Server 2008
  3. مجازی: سرور های مجازی که روی سرور ها نصب می شوند مانند VMware، KVM، Hyper-V و …

 

انواع سرور

سرور ها از دو طریق دسته بندی می شوند. یکی از طریق اشخاصی که به آنها ارائه می دهند و دیگری از طریق خدمتی که به مشتری ارائه می دهند.در ادامه این انواع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 

انواع سرور از نظر تعداد مشتریان

سرور های مختلف از این نظر به دسته عمده نقسیم می شوند. سرور های اشتراکی و سرور های اختصاصی. سرور های اشتراکی به این صورت کار می کنند که سرور ها به چندین بخش کوچک تقسیم می کنند و به افراد مختلف اختصاص می دهند تا بتوانند از آنها استفاده کنند. اما سرور های اختصاصی به این شکل کار می کنند که شخصی، یکی سرور جداگانه برای خود را خریداری می کند و سرور به طور کامل به او اختصاص داده می شود.

طبیعتا سرعت، قدرت و امنیت سرور های اختصاصی از سرور های اشتراکی بیشتر است. به هر حال چند نفر در حال استفاده از یک سرور هستند و سرعت و قدرت کاهش پیدا می کند. امنیت نیز به دلیل استفاده از یک سرور پایین می آید. اما قیمت سرور های اشتراکی بسیار مناسب تر است بیشتر به درد افرادی می خورد که تازه قصد طراحی سایت خود را دارند.

 

انواع سرور ها از نظر کارایی

سرور ها از نظر کارایی و نوع خدمتی که ارائه می دهند، به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول، وب سرور ها هستند (Web Server) و خدمات هاستینگ (Hosting) را ارائه میدهند. دسته دوم میل سرور ها هستند. Mail Server ها نیز نوعی دیگر از سرور ها هستند که در آن امکان ارسال و دریافت پیام وجود دارد؛ مانند پیامرسان ها یا ایمیل های مختلف. دسته سوم نیز Data Server ها سرور های اطلاعات هستند. این سرور ها به اشخاص مختلف اختصاص داده می شود و افراد اطلاعات مهم خود را که می خواهند از آنها استفاده کنند را در آن ذخیره می کنند.

 

سرور ایران چیست؟

در همه نقاط دنیا، سرور های خود را ایجاد می کنند و به افراد در کشور های خود اختصاص می دهند. در ایران نیز افراد و شرکت ها سرور های خود را بنا می کنند و آن را به مشتریان خود ارائه می دهند. انواع مختلف سرور های ایرانی، مانند سرور های اختصاصی ایرانی، سرور های مجازی ایران، سرور ایرانی زمپ یا سمپ و انواع دیگری از سرور های ایرانی توسط این شرکت ها به مشتریان ارائه می شود و مشتریان از آنها استفاده می کنند.

سرور ایران یا سرور خارج

مزایای استفاده از سرور ایران چیست؟

  1. پینگ پایین: پینگ بسیاری از سرور های ایران به دلیل اینکه در کشور خودمان هستند و مشکل پینگ رفع می شود و پینگ این سرور ها خیلی پایین می آید.
  2. دیتاسنتر های با کیفیت: در سرور های ایرانی، از دیتاسنتر های بسیار خوب و با کیفیتی استفاده می شود و خیلی به شما کمک می کند.
  3. اینترنت قوی: از آنجایی که سرور ایران، در کشور خودمان دایر شده و از آن استفاده می شود، سازگاری بالایی با اینترنت ایران دارد و اینترنت آن نیز قوی می باشد و مشکلی از نظر سرعت پیش نمی آید.
  4. اتصال همیشگی و بدون قطعی: مدت زمان Uptime سرور های ایرانی، بسیار بالاست و تقریبا اتصالی همیشگی دارند و شما می توانید از آنها در سایت های خود استفاده کنید و نگران قطعی سایت خود نباشید.
  5. سخت افزار بروز: در ساخت و بروزرسانی این سرور ها از سخت افزار های جدید و بسیار باکیفیت استفاده می شود.
  6. هزینه پایین: از آنجایی که موقع خرید یک سرور خارجی مجبور هستید تا به دلار پول بدهید، باید بیشتر از سرور ایرانی هزینه کنید تا بتوانید یک سرور مناسب برای خود خریداری کنید.

 

سرور ایرانی خریداری کنیم یا سرور های خارجی؟

سوال بالا، سوالی است که تقریبا همه افرا ممکن است در شروع کسب و کار و طراحی سایت خود، از خود بپرسند و رسیدن به جواب آن نیز معمولا پروسه سختی است. در ادامه قصد داریم تا نکاتی را به شما بگوییم تا بتوانید راحت تر بین این دو گزینه انتخاب کنید. درست است، در این مقاله قصد نداریم تا سرور برتر را معلوم کنیم؛ بلکه قصد داریم تا نکات مهم در خرید سرور را به شما بگوییم تا بتوانید سروری که به دردتان می خورد را خریداری کنید.

نکته اول: نوع کسب و کار شما

نکته اولی که باید به آن دقت داشته باشید این است که آیا کسب و کار شما قابلیت کار در سطح بین المللی را خواهد داشت یا نه؟ اگر کسب و کار شما، قابلیت بین المللی شدن ندارد یا خودتان قصد ندارید در سطح بین المللی کار کنید، خرید یک سرور خارجی، یک کار غیرضروری است.

نکته دوم: مقایسه سخت افزاری سرور ها

طبیعتا وقتی شما رم، گرافیک، هارد و CPU قوی تری نسبت به یک سیستم دیگر داشته باشید، سخت افزار قوی ترین دارید. در سرور های ایران، از سخت افزار های بروز و خوبی استفاده می شود و سرور های خوب و با کیفیت هستند، اما به دلیل تحریم بودن و واقعی نبودن گارانتی سخت افزار های مختلف و همچنین قیمت بالای آنها به دلیل قیمت بالا دلار، سخت افزار های سرور ایرانی دیر تر از سرور های خارجی بروز می شود و در این مقایسه سرور های خارجی بهتر هستند و اگر سخت افزار سرور برایتان خیلی مهم است؛ باید سمت سرور های خارجی بروید.

نکته سوم: ظرفیت دیتا سنتر ها

ظرفیت دیتا سنتر ها در سرور های ایرانی و خارجی، تفاوت زیادی ندارند و نمی توان به راحتی گفت که سرور های خارجی بهتر از ایرانی است یا برعکس. اما به هر حال این نکته، یکی از مهم ترین نکته هایی است که در خرید سرور باید به آن توجه داشته باشید.

نکته چهارم: قیمت سرور

و اما چهارمین و مهم ترین نکته قیمت سرور است. قیمت سرور ایرانی همیشه از سرور های خارجی کمتر است و همانطور که می دانید در دوره و زمانه ای زندگی می کنیم که در تمام نقاط جهان، قیمت محصول یا خدمت، یکی از مهم ترین معیار ها در خرید آن است. از آنجایی که شما مجبورید سرور های خارجی را با قیمت دلار بخرید و دلار نیز قیمت بالایی دارد، قیمت سرور ایران همیشه برای شما ارزان در می آید و شما می توانید با قیمت مناسب تری آن را تهیه کنید.

 

خرید سرور ایران در سرورکلیک

اگر شما هم قصد دارید تا برای کار خود، یک سرور ایران تهیه کنید، می توانید سرور های ایران را در شرکت هاستینگ سرورکلیک خریداری کنید. شما می توانید سرور های مختلف ایران را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در صفحه «سرور اختصاصی ایران» خریداری کنید و از آن استفاده کنید.