قبل از این که توضیح دهیم VPS چیست و چه کاربردی دارد، اجازه دهید روی سرورها تمرکز کنیم. به عبارت ساده، سرور یک کامپیوتر یا دستگاه قدرتمند است که دسترسی به یک منبع متمرکز یا خدمات وب را در یک شبکه مدیریت می کند و تمام داده های وب سایت ها را ذخیره می کند. هنگامی که کاربر یک نام دامنه را در مرورگر وب تایپ می کند، سرور وب سایت خاص کاربر را واکشی می کند.

معنی vps این است که یک سرور قدرتمند را به چندین سرور مجازی تبدیل کند تا برای کاربران مقرون به صرفه شود. یک سرور اختصاصی می تواند برای کاربران خاصی که ممکن است به هزینه و کارایی مربوط به آن نیاز نداشته باشند گران باشد. بنابراین سرویس VPS گزینه خوبی برای آن دسته از کاربرانی است که خواهان انعطاف پذیری و کارایی هاست اشتراکی هستند و در عین حال از تمام امکانات یک سرور اختصاصی بهره می برند. در این نوشته با معنی vps و کارایی vps آشنا خواهید شد.

vps چیست

 

VPS  چیست؟

اگر شما نیز با افزایش ترافیک وب سایت مواجه شده و قصد ارتقا هاست را دارید احتمالا کلمه VPS را شنیده اید. اما VPS چیست و چه کاربردی دارد؟ اکثر صاحبان وب سایت ها شروع به استفاده از میزبانی وب اشتراکی می کنند. با گذشت زمان، همانطور که سایت آنها رشد می کند و نیاز به منابع و عملکردهای بیشتری دارد، ممکن است به گزینه میزبانی قدرتمندتری نیاز داشته باشند. یک سرور خصوصی مجازی (VPS) به طور کلی به عنوان پله ای بین میزبانی مشترک و راه اندازی میزبانی اختصاصی در نظر گرفته می شود که در آن وب سایت شما بر روی سرور خود اجرا می شود.

مقایسه انواع هاست با یک مثال ساده

برای اینکه بهتر بدانید وی پی اس چیست، اجازه دهید انواع هاست را با استفاده از یک تشبیه ساده مقایسه کنیم. میزبانی اشتراکی مانند زندگی در یک واحد در یک مجتمع مسکونی بزرگ است. شما می‌توانید وسایل و لوازم خود را در آن جای دهید، با این حال خیلی از امکاناتی که در اختیارتان قرار گرفته است با همسایه ها مشترک است (اشتراک‌گذاری منابع با حساب‌های دیگر در همان سرور)، و اگر یک مهمانی بزرگ ترتیب دهید (ترافیک زیادی داشته باشید)، مدیریت ساختمان مطمئنا به شما تذکر خواهد داد.

یک سرور اختصاصی مانند داشتن خانه شخصی با زمین های سبز در اطراف آن است. تمام منابع موجود در خانه فقط برای استفاده شماست و همسایه هایتان اذیت نخواهند شد، حتی اگر مهمانی بگیرید (ترافیک بالا را تجربه کنید).

اما جایگاه سرور vps چیست؟ VPS  جایی در وسط قرار دارد. مانند سرور اختصاصی اما با منابع سیستم اختصاص داده شده رفتار می کند. بیایید VPS را مثل یک واحد آپارتمان تصور کنیم، این خانه بزرگتر از یک واحد در مجتمع مسکونی (میزبان اشتراکی) است. علاوه بر این، برگزاری یک مهمانی در آن (داشتن تعداد زیادی بازدیدکننده از وب) آسان تر است.

تفاوت میزبان اشتراکی با سرویس VPS چیست؟

قبل از اینکه به سراغ این برویم که کاربرد vps چیست و چگونه کار میکند، بیایید در مورد میزبانی مشترک صحبت کنیم. اکثر صاحبان سایت با یک برنامه میزبانی اشتراکی شروع به کار می کنند. با این حال، همانطور که یک تجارت یا وب سایت رشد می کند به عملکردهای اضافی و منابع بیشتری نیاز خواهد داشت. از این رو، صاحبان سایت ها به دنبال ارتقا به یک برنامه میزبانی مناسب تر هستند.  VPSمیزبان منطقی بعدی است که باید هنگام انتقال از هاست اشتراکی به آن توجه کرد، اما میزبانی اشتراکی دقیقاً چیست؟

بیایید دوباره به مثال مسکن برگردیم. ما میزبانی اشتراکی را به زندگی در یک مجتمع آپارتمانی تشبیه کردیم که در آن مکان و منابع یکسان بین ساکنان به اشتراک گذاشته شده است. با میزبانی اشتراکی، چندین ساکن (وب سایت) منابع یک ساختمان (یک سرور فیزیکی واحد) را به اشتراک می گذارند. این نوع هاست واقعا مقرون به صرفه است.

متخصصان ماهر، محیط میزبان اشتراکی را مدیریت می کنند، یک کنترل پنل برای مشتریان در دسترس است تا سایت خود را مدیریت کنند. مشکل اصلی این سبک میزبانی، پهنای باند موجود و اتاقی است که در آن گنجانده شده است. هاست اشتراکی برای اکثر وب سایت های جدید کافی است، اما در نهایت وب سایت ها به چیزی نیاز خواهند داشت که با رشدشان افزایش یابد. یکی دیگر از اشکالات مهم میزبانی اشتراکی این است که این محیط نمی تواند به خوبی از پس افزایش ترافیک برآید.

vps چیست و چه کاربردی دارد

مزایای سرور وی پی اس چیست؟ (در مقایسه با هاست اشتراکی)

میزبانی VPS به مشکلات مقیاس پذیری و منابع محدود پاسخ می دهد. این سبک میزبانی مانند خرید یک واحد در یک آپارتمان با واحد های کمتر است و ساکنان کمتری دارد. یک VPS به چندین اتاقک مجازی در یک سرور تقسیم می شود و هر حساب مقادیری از این منابع اختصاص داده شده (به عنوان مثال کسری از CPU  سرور، فضای دیسک، حافظه و پهنای باند) به اضافه هر حساب دسترسی کامل به روت یا ریشه را دریافت می کند. شما هنوز سرور (ساختمان) را با افراد دیگر به اشتراک می گذارید، اما اکنون کنترل بیشتری بر فضای خود دارید و می توانید از آن به دلخواه خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، هنگامی که صاحب یک واحد مسکونی هستید، ممکن است یک در جدید نصب کنید یا یک اثر هنری را بدون دردسر زیاد روی دیوارها آویزان کنید برخلاف مجتمع مسکونی (هاست اشتراکی)، با VPS، ممکن است تغییرات اساسی در ماشین مجازی مانند تغییر سیستم عامل ایجاد کنید.

VPS  میزبانی قدرتمندتر از هاست اشتراکی است. نکته مهم در مورد VPS این است که یک محیط میزبانی اختصاصی را شبیه سازی می کند، اما منابع سیستمی تخصیص یافته بین سایت های جداگانه تقسیم شده است.

جایگزین بعدی گران ترین گزینه است. یک سرور اختصاصی که در آن تمام منابع سرور به یک کاربر اختصاص داده شده است (مالک خانه).

vps چیست و چگونه کار میکند؟

اگر با VMware یا Virtualbox آشنایی دارید، بهتر می توانید پاسخ سوال وی پی اس چیست و چکار میکنه؟ را درک کنید. این برنامه ها به شما امکان می دهند که سیستم عامل های مجازی سازی شده را از یک ماشین اجرا کنید. به عنوان مثال، رایانه شما ممکن است دارای OS X باشد، اما می‌توانید سیستم‌های مختلفی مانند لینوکس یا ویندوز XP را بدون نیاز به پیکربندی مجدد یا راه‌اندازی مجدد رایانه خود اجرا کنید.

محیط های میزبانی وب VPS مانند یک سیستم عامل مجازی کار می کنند، به این معنا که یک سرور تعداد زیادی از سیستم عامل های مجازی شده را روی یک سرور واحد اجرا می کند – زیرا هر سیستم مجازی سازی شده طوری رفتار می کند که گویی یک سرور اختصاصی است. مجازی سازی از طریق هایپروایزر امکان پذیر است.

نقش هایپروایزر در سرور وی پی اس چیست ؟

Hypervisor سخت‌افزار، نرم‌افزار یا سفت‌افزار رایانه‌ای است که با جدا کردن سخت‌افزار فیزیکی زیربنایی از سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی رایانه، ماشین‌های مجازی(VM)  را ایجاد و اجرا می‌کند. سیستم کامپیوتری که هایپروایزر روی آن اجرا می شود، به عنوان ماشین میزبان شناخته می شود و هر ماشین مجازی، ماشین مهمان نامیده می شود.

Hypervisor  به هر ماشین مهمان (هر وب سایتی که از VPS استفاده می کند) یک سیستم عامل مجازی ارائه می دهد و مدیریت و اجرای سیستم عامل های مهمان را بر عهده دارد. این فرآیند بیشترین استفاده را از منابع کامپیوتری مانند پهنای باند شبکه، فضای حافظه و چرخه های پردازنده می کند. به همین دلیل، هایپروایزر با نام مانیتور ماشین مجازی (VMM) نیز شناخته می شود.

میزبانی VPS برای گرفتن منابع از سرور فیزیکی و دسترسی هر وب سایت به یک سرور شبیه سازی شده (VM)  به یک Hypervisor متکی است. این سرورهای فیزیکی اغلب در یک مرکز داده نگهداری می شوند و به طور مساوی بین چندین بخش مجازی تقسیم می شوند (معروف به مجازی سازی سرور). هر محفظه اجاره داده می شود و نرم افزار سرور به طور جداگانه بر روی آنها تنظیم می شود تا هر واحد بتواند به عنوان یک واحد مستقل عمل کند. هر VPS منفرد یک Container نامیده می شود و سروری که هر کانتینر در آن نگهداری می شود به عنوان یک گره شناخته می شود.

کارایی vps چیست؟

کارایی vps چیست؟

اکنون که با معنی vps و این که vps چیست و چگونه کار میکند به طور کامل آشنا شدید، بهتر است بدانید که کارایی و کاربرد vps چیست؟ با VPS، شما از بسیاری از مزایای سرور اختصاصی با هزینه بسیار کمتر بهره مند می شوید. VPS امتیازات بیشتری را در سیستم عامل ارائه داده و به کاربران اجازه می دهد تا هر نوع نرم افزاری را که قادر به اجرا بر روی آن سیستم عامل است را نصب کنند. نرم افزار هر سرور مجازی به طور جداگانه نصب می شود و امکان عملکرد مستقل را برای همه کاربران فراهم می کند.

مقادیر مشخصی از زمان و حافظه CPU و فضای سرور به هر حساب تعلق می گیرد. بنابراین، علی‌رغم این واقعیت که ممکن است وب‌سایت‌های بسیار بزرگ‌تری نسبت به شما در یک محفظه VPS دیگر که توسط همان سرور پشتیبانی می‌شود وجود داشته باشد، این مهم نیست. منابع سیستمی که با انتخاب سرویس خریداری کرده اید، تضمین شده است.

انواع مختلف  سرور وی پی اس چیست؟

هنگامی که وب سایت شما بر روی VPS ذخیره می شود، شما تنها مسئول نگهداری و راه اندازی سرور هستید. کار با سرور اینترنتی کار ساده ای نیست! این کار شامل مراقبت های امنیتی، پیکربندی سرور، به روز رسانی نرم افزار و غیره است. راه اندازی و نگهداری از سرور کار دشواری است و برای انجام این کار باید مهارت های فنی مورد نیاز را داشته باشید. به همین دلیل، دو نسخه از میزبانی VPS وجود دارد: VPS مدیریت شده و VPS مدیریت نشده.

هاست VPS انواع مختلفی دارد:

VPS  مدیریت نشده

با VPS مدیریت نشده، میزبانی وب شما، نصب سیستم عامل را بر عهده می گیرد و شما به عنوان مالک سایت مدیریت جنبه های مختلف سرور مانند موارد زیر را بر عهده می گیرید:

 • نصب نرم افزار، کنترل پنل و مراقبت از به روز رسانی نرم افزار.
 • نظارت بر تهدیدات امنیتی، نصب برنامه های امنیتی و رفع پیام های خطا.
 • در صورت قطع یا خرابی سخت افزار از پشتیبانی میزبان خود، چیز زیادی دریافت نخواهید کرد.
 • پیکربندی و نگهداری سرور از جمله هر گونه ارتقاء که ممکن است بخواهید مشاهده کنید.
 • شما مسئولیت راه اندازی سرویس های پشتیبان سایت خود را بر عهده می گیرید.
 • این مورد برای صاحبان سایتی که دانش و تجربه فنی دارند توصیه می شود.

 

VPS مدیریت شده

صاحبان سایت با دانش فنی کمتر می توانند از VPS مدیریت شده بهره مند شوند. با میزبانی VPS مدیریت شده، متخصصان فناوری اطلاعات کار حفظ کارکرد صحیح سرور و مراقبت از سرور مجازی شما را انجام می دهند. در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که باید از یک ارائه دهنده میزبانی وب انتظار داشته باشید:

راه اندازی اولیه سرور

هنگامی که سایت خود را با VPS راه اندازی می کنید، برای تنظیم سرور باید چند مرحله از جمله نصب کنترل پنل، نرم افزار سرور و نصب هر برنامه و سیستم عامل خود را انجام دهید. یک میزبان مدیریت شده از این امر مراقبت خواهد کرد.

به روز رسانی ها

به همین ترتیب، تمام برنامه‌ها و به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل و تنظیم دقیق سرور برای شما انجام می‌شود.

وصله های امنیتی

وصله های امنیتی برای سیستم عامل و نرم افزار سرور اصلی شما از طرف شما نصب و به روز می شوند.

نظارت بر

مانیتور برای علائم هشدار اولیه خرابی سخت افزار و حملات مخرب

پشتیبان گیری خودکار

در صورت بروز مشکل در سایت شما، می توانید آن را به سایت قبلی بازیابی کنید

با ارائه دهنده هاست VPS خود تماس بگیرید تا ببینید چه سطوح مدیریتی را ارائه می دهند. بهترین شرکت های هاستینگ ایران از جمله شرکت خدمات هاستینگ سرورکلیک انعطاف پذیری بیشتری دارند.

در حالی که خدمات مدیریت نشده به طور طبیعی بسیار ارزان تر از برنامه های مدیریت شده هستند، با این حال، یک مشکل وجود دارد و آن هم این است که شما باید دانش فنی لازم برای اجرا و نگهداری یک سرور را داشته باشید، یا آماده باشید که فردی را استخدام کنید تا از آن محافظت کرده و آن را در برابر حملات احتمالی ایمن نگه دارد.

وی پی اس چیست و چکار میکنه؟

مزایای هاست VPS چیست؟

مزیت اصلی سرورهای VPS این است که به شما آزادی می‌دهند که ماشین مجازی خود را داشته باشید، درست مانند سرور اختصاصی. با این حال آن ها ارزان تر از سرور اختصاصی بوده و برای وب سایت هایی با ترافیک متوسط بسیار مناسب است.

سفارشی سازی

از آنجایی که شما سیستم عامل خود را دارید، با یک  VPS، می توانید آن را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنید.

کنترل

توانایی نظارت بر محیط میزبانی را ارائه می دهد. همچنین، اگر قصد دارید برنامه‌هایی را نصب کنید که نیاز به راه‌اندازی مجدد سیستم برای نهایی کردن نصب دارند، می‌توانید این کار را بدون تأثیرگذاری بر شخص دیگری در هر زمانی انجام دهید. حتی اگر یک سرور VPS را با دیگران به اشتراک بگذارید، سرور شما می‌تواند بدون ایجاد اختلال در وب سایت دیگران راه‌اندازی مجدد شود.

ارزان تر

مقرون به صرفه تر از یک سرور اختصاصی.

منابع اختصاصی

با یک سرور VPS، هر زمان که به آن نیاز داشته باشید، مقدار از پیش تعریف شده رم در دسترس شماست. بر خلاف میزبانی وب اشتراکی، جایی که ممکن است دیگران سرور شما را به اشتراک بگذارند و هنگامی که شما RAM بیشتری بخواهید، آن ها، آن را مصرف کنند!

مقیاس پذیر

یکی دیگر از چیزهای خوب در مورد VPS این است که می توانید منابعی را که فکر می کنید به آن نیاز دارید خریداری کنید، و اگر کافی نیست، می توانید به سادگی اندازه آن را افزایش دهید.

علت نیاز به سرویس vps چیست؟

هر برنامه میزبانی متناسب با نیازهای مختلفی می باشد، بنابراین میزبانی VPS دقیقا برای چه کسی مناسب است؟ شما باید میزبانی VPS را خریداری کنید اگر:

 • کسب و کار شما فراتر از محدودیت های میزبانی مشترک گسترش می یابد.
 • شما انتظار افزایش قابل توجهی در ترافیک سایت خود در چند ماه آینده دارید. برای مثال، سایت شما برای یک تلاش بازاریابی جدید یا کمپین تبلیغاتی طراحی شده است، یا اگر در حال گسترش به بازارهای دیگر هستید.
 • شما ممکن است پهنای باند کافی برای مدیریت یک وب سایت داشته باشید. با این حال اگر قصد دارید در آینده نزدیک چندین وب سایت را میزبانی کنید، به منابع بیشتری نیاز خواهید داشت. به طور مشابه، اگر حساب میزبانی اشتراکی فعلی شما از طریق منابع تغذیه می شود و میزبان از شما می خواهد که آن را ارتقا دهید، زمان آن رسیده است که VPS را در نظر بگیرید.
 • وب سایت شما به حریم خصوصی و عملکرد بهتری در مقایسه با آنچه با میزبانی اشتراکی موجود است، نیاز دارد.
 • شما می خواهید کنترل کامل روی سرور داشته باشید، مواردی مانند تنظیمات سفارشی، دسترسی ریشه و نصب برنامه هایی که با هاست اشتراکی در دسترس نیستند.

جمع بندی

در این نوشته درباره این که وی پی اس چیست بحث کردیم. همینطور سعی کردیم به سوالاتی مانند vps چیست و چه کاربردی دارد و یا کاربرد vps و کارایی vps چیست، پاسخ دهیم. میزبانی به سبک VPS بهترین راه برای حفظ موفقیت هر سایتی است که رشد و پیشرفت سریعی دارد. با VPS، نه تنها از حجم عظیمی از فضای ذخیره سازی و پهنای باند (که کاملا متعلق به شماست) لذت خواهید برد، بلکه یک راه حل مقرون به صرفه برای برآورده کردن خواسته های یک سایت پر ترافیک نیز می باشد. با وجود اینکه هاست اختصاصی نیز گزینه مناسبی می باشد، با این حال هاست اختصاصی منابع زیادی دارد که ممکن است به آن نیاز نداشته باشید. از این رو انتخاب سرور مجازی گزینه مقرون به صرفه تری برای وب سایت های در حال پیشرفت است.

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه بهترین سرور vps چیست، در نظر بگیرید که چگونه می خواهید آن را مدیریت کنید؟ آیا می توانید شخص دیگری را برای رسیدگی و نگهداری از سرور استخدام کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوال بله است، به سراغ VPS مدیریت نشده بروید. با این حال اگر در مورد نگهداری سرور، پشتیبان گیری خودکار و به روز رسانی نرم افزار کمک می خواهید، نسخه مدیریت شده را انتخاب کنید.

وقتی نوبت به انتخاب میزبان VPS می رسد شرکت خدمات هاستینگ سرور کلیک دارای بهینه‌ترین برنامه‌های میزبانی VPS است، ما علاوه بر میزبانی به پیکربندی اضافی خدمات اصلی برای برآوردن نیازهای خاص هر سایت کمک می‌کنیم. علاوه بر این، ما همچنین می توانیم به بهینه سازی عملکرد سرور کمک کنیم. ما نظارت دائمی بر تمام سرویس‌های سرور برای جلوگیری از خاموش شدن هر یک از آنها ارائه می‌دهیم و در صورت بروز خرابی ناگهانی، می‌توانیم اقدامات فوری برای حل این مشکل انجام دهیم.

همجنین شما کاربران گرامی می توانید از طریق سایت سرور کلیک به خرید هاست لینوکس، خرید هاست ویندوزی، خرید هاست دانلود، خرید هاست فروشگاهی، خرید هاست وردپرس، خرید سرور اختصاصی، خرید سرور مجازی پر سرعت، خرید سرور مجازی دانلود، خرید سرور مجازی اقتصادی اقدام کرده و از پشتیبانی بی نظیر تیم سرور کلیک نیز بهره مند شوید.