ویرایش فایل hosts در ویندوز

در ابتدا بیاید کمی به تاریخچه فایل hosts بپردازیم. تا قبل از سال ۱۹۸۴ هیچ DNS ای در فضای وب وجود نداشت. بنابراین تنها راهی که کامپیوتر ها میتونستن نام هاست ها را به IP تبدیل کنند، استفاده از فایلی به نام hosts.txt در سیستم عامل ویندوز بود. این فایل ها به صورت دستی در شبکه )آرپانت) ARPANET  ایجاد و نگهداری می شدند. هنگامی که فرآیند تبدیل Hostname ها به IP به صورت خودکار و با استفاده از (domain name system) DNS ها انجام گرفت، در واقع این فایل ها دیگر اعتبار و استفاده خود را از دست دادند.

بعد از آمدن dns ها دیگر بسیاری از مردم حتی فراموش کردند که همچین فایلی اصلا در ویندوز وجود دارد. با این حال از آن زمان تا کنون این فایل ها در تمامی سیستم عامل ها از جمله ویندوز، و لینوکس وجود دارد. این فایل ها هنوز کاربرد هایی دارند که در ادامه این مقاله در بلاگ سرور کلیک برای شما بازگو خواهیم کرد و به آنها می پردازیم.

 

فایل hosts واقعا چیست؟

زمانی که آدرس سایتی را در مرورگر خود وارد می کنید ، این نام تبدیل به ip شده و در اولین گام به فایلی در سیستم عامل شما به نام hosts مراجعه و بررسی می کند که آیا این سایت و IP در فایل hosts موجود هست یا خیر؟ اگر IP و آدرس سایت در این فایل موجود باشد، کامپیوتر از این IP برای اتصال به مورد نظر سایت استفاده می کند و سایت روی IP مندرج در این فایل نمایش داده می شود. اما اگر IP و سایت مربوطه، در این فایل موجود نباشد، آنگاه کامپیوتر شما به سراغ DNS سرور می رود و IP سایت را در اینترنت جستجو می کند.

در واقع فایل هاست (hosts) فایلی متنی از نوع .txt است که وظیفه اصلی آن، تبدیل hostname به IP در کامپیوتر است.

در محتوای فایل hosts آدرس های IP است که هر کدام به یک اسم و سایت مرتبط شده اند. فایل hosts تقریبا در تمامی سیستم عامل هایی که از پروتکل ارتباطی TCP/IP استفاده می کنند، بصورت پیش فرض وجود دارد. اگر بخواهید سایت خاصی را روی IP دیگری غیر از IP اصلی آن مشاهده نمایید، با اعمال تغییرات در فایل hosts قادر به انجام این امر خواهید بود.

کاربردهای امروزی فایل hosts

امروزه فایل هاست دیگر مانند قبل کاربردهای زیادی ندارد اما با توجه به اینکه هنوز هم در ویندوز و وب سرور ها نسبت به دی ان اس (DNS) اولویت دارد باید بدان توجه داشته باشیم و میتوانیم از امکانات آن استفاده کنیم.

1-مسدود کردن سایت ها

در این روش ما با استفاده از قرار دادن آدرس کامپیوتر خودمان در فایل Hosts و قبل از آدرس سایت مورد نظر دسترسی کامپیوترمان را به آن سایت مسدود می کنیم. با این روش در حقیقت به کامپیوتر خود می گویید که آدرس IP سایتی که قصد مسدود کردن آن را داریم، آدرس کامپیوتر خودمان است. با این ترفند و شیوه، کامپیوتر ما هیچ گاه به دنبال آن سایت در محیط بیرون از کامپیوتر خودمان (در سطح اینترنت) نمی گردد و سایت دیگر باز نمی شود.

2-مشاهده سایت برروی DNS های جدید

در این روش شما می توانید سایت مورد نظر خود را به جای IP واقعی که بر روی رکورد های DNS دامین تنظیم شده است، بر روی یک IP دلخواه مشاهده نمایید و یا پیش از آپدیت شدن DNS های دامین که حدود ۲۴ ساعت زمان بر می باشد، همان لحظه بررسی کنید که آیا وب سایت شما بر روی سرور جدید بالا می آید یا خیر. بنابراین با اعمال تغییرات در فایل hosts می توانید سایت را روی DNS های جدید مشاهده و تست ها و عملکرد های مورد نیاز خود را انجام دهید.

3-قطع کردن وب سایت های تبلیغاتی

یکی دیگر از استفاده های خوبی که میتوان از فایل هاست کرد قطع، و مسدود کردن وبسایت های تبلیغاتی و مزاحم در سطح وب می باشد. برای این کار با ایجاد تغییرات در فایل hosts به کامپیوتر دستور دهید که فقط در درون خود به دنبال اطلاعات بگردد. با استفاده از این روش کامپیوتر شما هیچ ارتباطی با سرورهای تبلیغاتی برقرار نخواهد کرد و بنابراین شما تبلیغی مشاهده نخواهید کرد و هیچ گونه Cookie از طرف این سایت ها روی کامپیوتر شما ذخیره و برای ردیابی تبلیغاتی شما در سایت ها استفاده نخواهد شد.

4-بارگذاری سریعتر سایت

استفاده از فایل hosts  در کامپیوتر ما میتواند به بارگذاری سریعتر سایت ما نیز کمک می کند. این امکان به این صورت می باشد که می توانید اسم ها و آدرس های IP را درون فایل Hosts قرار دهید تا کامپیوتر مجبور نباشد برای تبدیل اسم به IP، به سراغ سرور DNS برود. این کار باعث افزایش سرعت در دسترسی به سایت می شود، زیرا کامپیوتر شما دیگر به سراغ DNS سرور ها در اینترنت نمی رود.

دسترسی و تنظیم فایل Hosts چگونه است؟

در این بخش از مقاله در بلاگ سایت سرور کلیک به آموزش چگونگی دسترسی به فایل هاست و تنظیم آن می پردازیم.

ویرایش فایل hosts  در ویندوز 7،8 و 10

فایل hosts در تمام نسخه های ویندوز از نسخه XP تا ویندوز 10، در مسیر زیر قرار می گیرد:

c:\windows\system32\drivers\etc

برای باز کردن و ویرایش فایل هاست دقت داشته باشید که هنگام باز کردن آن به دلیل اینکه فایل مهمی در ویندوز می باشد و توسط ویندوز قفل است، از طریق Administrator آن را باز و ویرایش کنید.

برای انجام این کار می توانید از این روش فایل hosts  را باز کنید:

 1. دکمه windows را در کیبورد را بزنید.
 2. در نوار جستجو، Notepad را تایپ کنید.
 3. در نتایج جستجو روی برنامه Notepad راست کلیک کنید و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

باز کردن Run as administrator برنامه نوت پد

 1. از داخل برنامه Notepad، این مسیر (C:\windows\system32\drivers\etc\hosts) را دنبال کنید و فایل hosts را باز کنید.

نحوه باز کردن فایل hosts در ویندوز و پوشه etc

 1. تغییرات را داخل فایل اعمال نمایید.
 2. در پایان فایل را ذخیره نمایید ( File > Save)

نحوه سیو کردن فایل Notepad

ادیت فایل hosts در ویندوز ویستا و 7

با وجود اینکه تغییرات زیادی بین ویندوز سون و و ویستا نمی باشد در این قسمت از آموزش به نحوه ویرایش فایل hosts در ویندوز 7 و ویستا می پردازیم که تنها کمی بصورت ظاهری با سایر ویندوز ها تفاوت دارد.

 1. از منوی Start وارد قسمت All Programs شوید و سپس Accessories را انتخاب کنید.
 2. روی برنامه Notepad راست کلیک کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.
 3. در صورتی که پیام سطح دسترسی ظاهر شد، آن را تایید یا ادامه دهید.
 4. هنگامی که برنامه Notepad باز شد، از منوی File و سپس Open فایل hosts را  از این مسیر C:\Windows\System٣٢\Drivers\etc\hosts فراخوانی کنید.

باز کردن نوت پد در حالت ادمینستریتور در ویندوز 7

 1. تغییرات را داخل فایل اعمال نمایید.
 2. در پایان فایل را ذخیره نمایید ( File > Save)

جمع بندی و نکات کاربردی در مورد فایل Hosts

ما در این مقاله در بلاگ سرور کلیک به آموزش ویرایش فایل hosts  در ویندوز 7 ، ویستا و 8 و 10 پرداختیم و تلاش خود را بر این داشتیم که آموزشی کوتاه، مختصر و در عین حال کامل و بدون نقصی را برای شما کاربران عزیز تهیه نماییم. در پایان این مقاله به چند نکته کاربری در مورد فایل hosts می پردازیم که میتوانید از آن استفاده ببرید.

نکات کاربردی در مورد استفاده از فایل hosts:

 • برای مسدود کردن یک وبسایت می توانید نام وب سایت را به ip سیستم خود 127.0.0.1 تغییر دهید. این آدرس که به آن Localhost نیز گفته می شود، در واقع آدرس خود کامپیوتر است. دقت داشته باشید که تمامی آدرس هایی که با 127 آغاز می شوند هرگز به اینترنت متصل نمی شوند.
 • از علامت شارپ یا # همچنین میتوانید برای اضافه کردن توضیحات در فایل hosts خود استفاده کنید. هر خطی که با علامت # شروع شود توسط سیستم عامل بررسی نخواهد شد و در اجرای ویندوز نادیده گرفته خواهد شد. پس میتوانید از این ویژگی جهت گذاشتن کامنت و راهنمایی برای آینده یا افراد دیگری که بعدا به این فایل خواهند آمد استفاده کنید.
 • آدرسی که در این فایل وارد می کنید نباید دارای علائمی نظیر \   ،، http://  و علائمی از این قبیل که فایل هاست را دچار سردرگمی میکند باشد.
 • در ابتدا و قبل از اعمال هرگونه تغییر و ویرایشی بر روی این فایل حتما از آن یک بکاپ و پشتیبانی تهیه کنید.