دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟

دامنه چیست و چه کاربردی دارد : اگر در حال راه اندازی وبسایت خود هستید حتما با کلمه دامنه یا Domain آشنا هستید. ولی آیا می دانید که دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟ پسوند های مانند ir، com و … که در آدرس سایت ها میبینیم به چه کار می آیند؟

اگر برای اولین بار است که می خواهید سایت بزنید ممکن است این سوال ها هم برای شما پیش آمده باشد و به دنبال تعریفی باشید که شما را در میان بسیاری از تعاریفی که برای انواع دامنه و هاست وجود دارد سردرگم نکند. در این مقاله از سایت سرورکلیک با شناخت بخش های مختلف دامنه یک تعریف مناسب برای شما ارائه شده و سپس انواع پسوند دامنه بررسی شده است.

دامنه همان آدرسی است که شما پس از وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک وبسایت میشوید. مانند www.serverclick.com  به طور راحت تر شما فرض کنید که یک کسب و کاری را راه اندازی می کنید و برای فعالیت شما به درآمد قابل توجه ای برسد باید آن را در یک فضای مناسب با یک آدرس ساده باشد که مشتری بتواند آن را به خاطر بسپارد.

دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟

دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله از سایت سرورکلیک می خواهیم درمورد تعریف و معرفی دامنه، کاربرد های دامنه و همچنین انواع آن برای شما توضیح دهیم. وبمستران و طراحان سایت برای اینکه بتوانند یک سایت راه اندازی کنند و آن را در اختیار کاربران قرار دهند، نیاز به آن دارند.

برای اینکه بتوانید یک سایت حرفه ای و قدرتمند، راه اندازی کنید به سه فاکتور اصلی نیاز دارید. که یکی از مهم ترین آن آدرس سایت و یا همان دامنه ای است که در اختیار شما قرار داده می شود و شما باید آن را براساس سایتی که ایجاد کرده اید، انتخاب و خریداری کنید. در ادامه با سرورکلیک همراه باشید تا درمورد دامنه و کاربرد های آن بیشتر آشنا شوید.

نکات مهم برای انتخاب نام دامنه

 • اولین نکته نامی است که برای آن انتخاب می کنید بهتر است که شبیه به برند های معروف نباشد زیرا در موقع سئو و بهینه سازی سایت دچار مشکل میشوید و یا ممکن است به دلیل برندینگ دومین شما متوقف شود.
 • نام domain باید بسیار کوتاه باشد تا جایی که امکان دارد آن را خلاصه تر کنید.
 • قابل تلفظ آسان و حفظ کردن باشد تا کاربران برای پیدا کردن آن دچار مشکل نشوند.
 • سعی کنید اسم فیلد کاری شما در آن نام برده شود برای نمونه اگر شما در کار فروش سرور هستید از کلمه server در نام دامنه خود استفاده کنید.
 • تا جای ممکن از فاصله یعنی خط تیره و اعداد استفاده نکنید.

دامنه اینترنتی چیست؟

دامنه اینترنتی چیست؟

دامنه اینترنتی و یا همان Domain، درواقع آدرس سایت شماست. شما زمانی که می خواهید یک سایت راه اندازی کنید، باید سه فاکتور اصلی و مهم را در نظر داشته باشید که مهم ترین آن دامنه و یا همان آدرس سایت می باشد. پس از اینکه توانستید آدرس مورد نظر سایت خود را انتخاب کنید باید برای آن با توجه به نوع سایت خود، هاست خریداری کنید که می توانید برای اینکار به شرکت خدماتی هاستینگ هاست سرورکلیک مراجعه کنید.

شاید برای شما سوال باشد که Host چیست؟ شما می توانید با مراجعه به مقاله “هاست چیست و چه کاربردی دارد؟” اطلاعات کامل و دقیقی درمورد هاست و انواع آن داشته باشید و همچنین در این مقاله شما می توانید با کاربردهای انواع هاست آشنا شوید. در ادامه این مقاله درمورد انواع دامنه نیز برای شما توضیح خواهیم داد.

Domain در شبکه چیست؟

انتخاب نام دامنه باید با در نظر گرفتن یک سری فاکتورهایی باشد تا شما بتوانید بهتر خودتان را به کاربران معرفی کنید. همان طور که گفتیم آدرس سایت شما همان دامنه می باشد. برای نمونه می توانیم به www.serverclick.com اشاره کنیم. این آدرس یک دامنه است که از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

مفهوم و تعریف دامنه و یا Domain بسیار ساده است و شما می توانید با در نظر گرفتن یک سری موارد بهترین نام و آدرس را برای سایت خود انتخاب کنید. با قسمت اول آدرس، یعنی www که آشنایی دارید. بخش بعدی می تواند نشان دهنده نامی باشد که ما برای سایت خود انتخاب می کنید . این نام باید کاملا متناسب به سایت شما باشد.

قسمت آخر که ارزش بیشتری دارد، پسوند دامنه می باشد. همان طور که می دانید شما با نام دامنه شناخته می شوید و تمام کاربران شما را با این نام خواهند شناخت پس بهتر است برای انتخاب یک نام مناسب مواردی را در نظر داشته باشید که در ادامه به صورت یک لیست در اختیار شما قرار می دهیم.

فاکتورهای انتخاب آدرس دامنه

فاکتورهای انتخاب آدرس:

 • آدرسی که انتخاب می کنید باید منحصر به فرد باشد.
 • باید از حروف لاتین استفاده کنید.
 • به ذهن سپردن آن راحت باشد.
 • توسط فرد دیگری انتخاب نشده باشد.
 • یکتا و خوانایی بالایی داشته باشد.

دامنه چیست و چه کاربردی دارد  سوالی است که در این قسمت به آن جواب داده شد. شما می توانید برای انتخاب بهترین domain، عملکرد و نوع سایت خود را در نظر داشته باشید. اگر سایت شما در زمینه فروش لباس می باشد و یا اینکه در زمینه بازی های رایانه ای فعالیت می کنید، باید متناسب با فعالیت سایت خود بهترین نام و ادرس را برای آن انتخاب کنید. درمورد پسوند دامنه های اینترنتی برای شما گفتیم که یکی از سه بخش، آدرس دامنه می باشد. در ادامه می خواهیم درمورد انواع دامنه و کاربردهای آن برای شما توضیح دهیم.

انواع پسوند دامنه های اینترنتی چیست؟

همان طور که می دانید، دامنه بخش اصلی آدرس سایت می باشد. شما باید متناسب با سایتی که در آن فعالیت می کنید و همچنین فعالیتی که انجام می دهید، ثبت دامنه را با مناسب ترین قیمت و ارزان تریت قیمت در شرکت خدماتی هاستینگ سرورکلیک، انجام دهید.

پس از انتخاب نام دامنه، مرحله بعدی تایید یک پسوند می باشد. همان طورکه می دانید پسوند ها تنوع بالایی دارند که هر یک از آن ها با توجه به کاربردی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند. ثبت دامنه، نیاز به پسوند دارد. پس با تکمیل آدرس به همراه، پسوند آن می توانیم سایت خود را به کاربران معرفی کنید.

لیست پسوند دامنه:

به صورت کلی ما سه دسته پسوند برای domain داریم. که هر یک از آن ها با توجه به موقعیت مکانی، کاربردی که دارند و حوزه ای که سایت ما در آن فعالیت می کند، انتخاب و ثبت می شود.

 • پسوند های عمومی (gTLD)
 • پسوند های ملی (ccTLDs)
 • پسوند های اختصاصی (sTLDsI)

لیست پسوند دامنه

پسوند های عمومی

پسوند دامنه های اینترنتی، که یکی از آن ها پسوند های عمومی می باشد، این روزها بیشتر از هر پسوند دیگری مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این پسوند ها برای تمام کاربران با هر فعالیتی ممکن می باشد و هیچ کس محدودیت استفاده از آن را ندارد. این نوع پسوند ها به صورت قانونی می باشند.

دامنه های Com,net,org نمونه هایی از پسوند های عمومی هستند که برای تمام کاربران قابل استفاده هستند. هر یک از این پسوند ها به ترتیب برای فعالیت های تجاری، شبکه و دولتی استفاده می شوند. از جمله پسوند های عمومی که جدیدا رایج شده اند می توانیم به پسوند هایی همچون Coop,Aero,info,Biz و… می باشد.

پسوند های ملی

پسوند های ملی، که یکی دیگر از پسوند دامنه های اینترنتی می باشد، معمولا متعلق به کشورها می باشد و می تواند نشان دهنده هویت یک سایت باشد. مانند پسوند محبوب ir که این روزها برای سایت های مختلف بسیار استفاده می شود. از جمله پسوند های بین المملی می توانیم به le,lq,ir,tv و… اشاره کنیم. برای خرید و ثبت پسوند ارزان می توانید به سرورکلیک مراجعه کنید.

پسوند های اختصاصی

پسوند های اختصاصی، معمولا برای یک فعالیت تخصصی و سایت هایی استفاده می شوند که در زمینه های خاص فعالیت می کنند. این پسوند ها روی سایت های خاص سرمایه گذاری می کنند. شما هم اگر در زمینه منحصر به فردی فعالیت دارید می توانید از این نوع پسوند ها استفاده کنید. از جمله این پسوندها می توانیم به int,info,edu,biz,gov,pro و… اشاره کنیم.

در این مقاله از سایت سرورکلیک، درمورد دامنه چیست و چه کاربردهایی دارد برای شما علاقه مندان توضیح دادیم. شما می توانید برای ثبت با مناسب تریت قیمت و یا حتی به صورت رایگان، به سایت www.serverclick.com مراجعه کنید.

بررسی دامنه های دیگر در کنار آدرس سایت

اکنون که با مفهوم اینکه دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟ آشنا شده اید و ویژگی های آن را یاد گرفتید بهتر است که قبل از این کار در اینترنت مروری بر دامنه های مشابه آدرس سایت خود داشته باشید. حتما در زمان ثبت دامنه اصلی سایت خود به پسوند های آن توجه کنید و تا جایی که دسترسی دارید در پرکاربردترین پسوند ها ، نام برند تجاری خود را ثبت کنید و از همان ابتدای کار حرفه ای خود محکم و با اطمینان قدم بردارید.