انواع سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع سرور چیست و چه کاربردی دارد

انواع سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع سرور : وب سرور نرم افزار یا سخت افزاری است که امکان دسترسی به محتوا را از طریق اینترنتی برای شما فراهم می کند. این نوع سرور مخصوص میزبانی وب سایت ها می باشد. و با استفاده از سرویس های خاص ارتباط بین آدرس ها و کاربران شبکه های اینترنت را فراهم می کند. کاربران شبکه های اینترنت را با صفحه وبی که بر روی آن سرور میزبانی میشود فراهم شده است. کاربر آن را به صورت ویژه ای در حوزه ی وب هاستینگ و راه اندازی سایت استفاده می کند.

سرور به سیستمی گفته میشود که به کامپیوتر اتصال دارد و حاوی یک یا چند وب سایت می باشد. سرورها برای آنکه بتوانند به شبکه جهانی متصل شوند، و در نتیجه آن می خواهند سایت خود را در معرض عموم افراد قرار دهند. برای این کار باید تنظیمات خاصی را پشت سر بگذارند. اول از همه اینکه یک server برای آنکه به سرورهای دیگر در شبکه های جهانی متمایز شود، نیاز است تا نام مخصوص به خود داشته باشد. مانند دنیای واقعی که هر فرد نام مخصوص به خود را دارد و از دیگر افراد قابل تشخیص میباشد. در ادامه این مقاله از سایت سرورکلیک به معرفی سرور و انواع ان می پردازیم تا شما بتوانید بهترین سرور را برای سایت خود خریداری کنید.

server یک کامپیوتر متصل به اینترنت است که دارای یک یا چند وبسایت می باشد. server ها برای آنکه بتوانند به شبکه جهانی متصل شوند، سایت خود را در معرض دید عموم قرار می دهند؛ برای این کار باید تنظیمات خاصی را پشت سرگذاشته باشند. اول از همه اینکه یک server برای آنکه از میزبان های دیگر در شبکه های جهانی متمایز شود، احتیاج دارد که نام بخصوصی داشته باشد. در این مقاله از سایت سرورکلیک به معرفی انواع سرور می پردازیم و با توجه به تعریف کلمه منظور ما کلمه سرور سخت افزار نیست و مفهوم شبکه ای و دید فنی آن در نظر است.سرورها دارای انواع گوناگونی هستند که بر اساس کاربردشان دسته بندی میشوند. و تمام انواع سرور ها از همان تعریفی که در ابتدا ارائه شده است پیروی می کنند.

سرور وب چیست؟

سرور وب چیست؟

سرور وب چیست؟

کامپیوتری است که به درخواست های صفحات یا فایل های HTML جواب می دهد. برنامه ای که به محتوای وب پاسخ می دهد، کاربر نامیده میشود. مرورگر وب در اصل کاربری است که فایل های html را از وب سرور درخواست می کند.

معرفی سرور

انواع سرور چیست و چه کاربردی دارند؟ یکی از سولاتی که برای کاربران سایت و مدیران به وجود می آید در این مقاله از سایت سرورکلیک می خواهیم درمورد انواع سرور و کاربرد آنها، معرفی سرور، خرید و قیمت سرور، انواع وب سرور و… برای شما توضیح می دهیم .

زمانی که شما هم وارد دنیای وبسایت می شوید با اصطلاحات متنوعی آشنا می شوید که وجود هر یک از آن ها برای راه اندازی یک سایت خوب و حرفه ای نیاز است. اگر می خواهید بهترین سایت خود را در زمینه شغلی مربوط به خود ایجاد کنید، بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید تا با یکی از مهم ترین اصطلاحات در این زمینه یعنی، Server برای شما توضیح دهیم.

ویژگی های سرور

 • انحصاری بودن منابع سخت افزاری
 • قابلیت افزایش و ارتقا سخت افزارها
 • اتصال دائمی به اینترنت
 • سرعت عملکرد بسیار بالا
 • قدرت پردازش و محاسبات بالا
 • امنیت بالا
معرفی انواع سرورها

معرفی انواع سرورها

انواع سرور در شبکه های کامپیوتری

سرورها یکی از مهم ترین رکن اصلی شبکه ی کامپیوتری است. با اینکه شباهت بسیار زیادی بین اجزای سخت افزاری سرورها و سیستم های کامپیوتری معمولی وجود دارد و حتی امکان دارد سیستم عامل های مشابه، قابلیت نصب بر روی هر دو نوع را داشته باشند. اما نقش هر کدام از آنها در شبکه کامپیوتری کاملا متفاوت می باشد. تیم فنی سایت سرورکلیک به بررسی انواع سرور در شبکه های کامپیوتری پرداخته است.

معرفی انواع سرورها

 • File Server
 • Database Server
 • Application Server
 • Game Server

تعریف سرور به زبان ساده

server یکی از مهم ترین مواردی است که در راه اندازی یک سایت به آن نیاز داریم. قبل از اینکه بخواهیم درمورد انواع سایت برای شما توضیح دهیم و شما را وارد دنیای وب سرورها کنیم، بهتر است توضیحی مختصر در رابطه با server کنیم و پس از آن شما را با انواع آن آشنا کنیم.

سرورها، کامپیوتر و سیستم های بسیار بزرگی هستند که به صورت 24 ساعته و دائم به یک اینترنت پرسرعت قدرتمند متصل شده اند و می توانند نیاز کاربران را برطرف کنند. وب سایت ها زمانی که ایجاد می شوند روی server ها قرار می گیرند، گاهی ممکن است روی یک سرور چندین سایت وجود داشته باشد و server به صورت همزمان از چندین وبسایت را میزبانی و پشتیبانی کند.

برای اینکه به معرفی انواع سرور hp بپردازیم، باید بدانیم که تنظیمات سرور چیست و چه نوع سخت افزارهایی در آن استفاده شده است. Server ها برای اینکه عملکرد صحیحی داشته باشند به یک پردازنده قوی، هارد دیسک، RAM متصل هستند تا بتوانند از اطلاعات سایت شما پشتیبانی کنند. server ها به صورت 24 ساعته به اینترنت متصل هستند تا بتواند نیاز شما را در طول شبانه روز تامین کنند.

انواع سیستم عامل های سرور

انواع سرور و کاربرد آن

انواع سرور و کاربرد آن

انواع سرور مجازی

همانطور که می دانید در مقاله ای از سایت سرورکلیک به معرفی سرور پرداخته ایم، و با توجه به تعریف سرور بهتر است بدانید که منظور آن به معنای سخت افزاری نمی باشد، و مفهوم شبکه ای و بیشتر دید فنی سرور مورد نظر می باشد. سرورهای برای سیستم عامل های مختلف دارای انواع متنوعی می باشند، که در واقع کاربرد آنها دلیل این دسته بندی می باشد. در این مقاله از سرورکلیک می خواهیم انواع سرورها را برای شما معرفی کنیم تا در هنگام خرید سرور با مشکلی مواجه نشوید.

سرورها در انواع مختلفی وجود دارند، که بر اساس هدفی که دنبال می کنند دسته بندی میشوند. server به صورت فیزیکی در حقیقت یک دستگاه می باشد که بر اساس سرویس خدمتی که ارائه میدهد دسته بندی میشود. از جمله پرکاربرد ترین آنها را می توانید در سایت سرورکلیک سفارش دهید.

در این قسمت از مقاله می خواهیم درمورد انواع سرور بپردازیم و آن را برای شما معرفی کنیم. در شبکه و یا از لحاظ سخت افزاری، قیمت، مدل و… سرور ها انواع مختلفی دارند. به صورت کلی سرویس دهنده ها به دو دسته کلی دسته بندی می شوند.

سرور شبکه کامپیوتر:

 • سرورهایی که براساس منابع در اختیار کاربر قرار داده می شوند.
 • سرور هایی که براساس کاربرد در اختیار کاربر قرار داده می شوند.

انواع سرورهای سخت افزاری

Server ها براساس منابعی که در اختیار کاربر قرار می دهند، به مدلهای مختلفی تقسیم می شوند که شما می توانید با توجه به نیاز خود و در نظر گرفتن بودجه و قیمتی که برای هر یک از این نوع سرورها در نظر گرفته شده است، server مورد نیاز خود را از شرکت خدمات هاستینگ سرورکلیک خریداری کنید.

تفاوت انواع سرور

shared server: این وب سرورها به صورت مشترک در اختیار کاربر قرار می گیرند و به نسبت سایر server ها، دارای قیمت مناسبی هستند. سایت شما به همراه چندین سایت دیگر، روی یک سرور قرار می گیرد و شما باید از منابعی که روی سایت قرار دارد به صورت مشترک استفاده کنید.

درواقع پهنای باند و فضایی که برای ذخیره سازی اطلاعات فایلهای شما در اختیارتان قرار می گیرد، تماما به صورت اشتراکی است و شما باید برای میزان فضایی که استفاده می کنید هزینه پرداخت کنید. این مدل معمولا برای سایت هایی که به تازگی راه اندازی شده اند، می تواند مناسب باشد.

virtual server: در این مدل سرورهای مجازی، شما به صورت مجازی به منابع بیشتری دسترسی دارید. در Vps یا سرورهای مجازی، سایت هایی که روی یک سرویس دهنده و یا وب سرور قرار می گیرند به مراتب کمتر از سایت های موجود در سرورهای اشتراکی هستند. به همین دلیل شما فضای بیشتری را در اختیار خواهید داشت.

dedicated server: معمولا سایت های بسیار بزرگ که دارای اطلاعات مهمی هستند و نیاز به فضای زیادی برای ذخیره سازی اطلاعات دارند و می خواهند امنیت سایت خود را افزایش دهند، بهتر است از سرورهای اختصاصی استفاده کنند. این مدل server ها به صورت سرور اختصاصی و خصوصی در اختیار مدیر سایت قرار داده خواهد شد.

انواع سرور پروکسی

معرفی سرور براساس کاربرد

معرفی سرور براساس کاربرد

انتخاب سرور مناسب

هنگام انتخاب سرور مناسب، چندین نکته وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید. مانند: قابلیت های امنیتی، بازیابی داده ها و حفاظت از اطلاعات و داده ها که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. اگر میزبان مورد نظر شما از حافظه ی درونی برای ذخیره اطلاعات خود استفاده می کنند، نوع دیسک و میزان ظرفیت آن اهمیت زیادی دارد. در نهایت در زمان انتخاب سرور مناسب بسیار مهم است که ویژگی های خاص آن را بر اساس موارد مورد استفاده از server ارزیابی کنیم و سپس تصمیم به انتخاب نوع سرور بگیریم.

معرفی سرور براساس کاربرد:

 • فایل
 • ایمیل
 • پروکسی
 • اپلیکیشن
 • مدیا
 • دیتابیس

فایل : File Server، یکی از انواع server می باشد. این نوع معمولا برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در اختیار مدیران قرار داده می شود. این کار از طریق اینترنت انجام می شود و فایل ها از این طریق در دسترس کاربران قرار می گیرند. مدیریت فایل ها بر عهده این بخش می باشد.

ایمیل : Mail Server، یکی دیگر از انواع سرور است، که معمولا برای ارسال ایمیل استفاده می شود و روی وب ایمیل قرار دارد.

پروکسی : proxy Server، این مدل، بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده، ارتباط ایجاد می کنند و می توانند اطلاعات را از هر دو طرف بگیرند و در اختیار یکدیگر قرار دهند. این نوع سرورها، وظیفه بررسی فایل ها را دارند و آنها را در اختیار کاربر قرار می دهند.

اپلیکیشن : Application Server، مانند دیتابیس هستند. در این مدل server اپلیکیشن ها تنها به روی خود میزبان نصب می شوند و در شبکه توزیع می شوند.

مدیا : Media Server، فایل های رسانه ای از طریق این نوع server دراختیار کاربران قرار داده می شود. کاربران می توانند از این طریق بدون اینکه به شبکه متصل باشند، از فایل هایی که در سایت قرار دارند استفاده کنند.

دیتابیس: Database Server، یکی دیگر از انواع سرور، می توانیم به سرورهای دیتابیس اشاره کنیم. این مدل معمولا در اختیار سازمان های بسیار بزرگ قرار داده می شود و به صورت یک نرم افزار روی آن قرار می گیرد تا همه کارمندان یک سازمان بتوانند به صورت متمرکز از آن استفاده کنند.

انتخاب انواع سرور پروکسی

انتخاب انواع سرور پروکسی

انتخاب انواع سرور پروکسی

هنگام انتخاب سرور چند نکته مهم وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید.

 • توانایی های امنیت
 • بازیابی داده ها
 • حفاظت از اطلاعات

اینها همه از موارد ویژه ای هستند که باید به آنها اهمیت دهیم. اگر server شما از حافظه ی درونی برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند مانند نوع دیسک و ظرفیت آن که از اهمیت بالایی برخوردار است. در نهایت انتخاب سرور بسیار مهم است که ویژگی های خاص بر اساس موارد استفاده آنها را ارزیابی می کنیم و سپس تصمیم به انتخاب آن می کنیم.

در این سایت درمورد مدل های مختلف server برای شما عزیزان و کاربران توضیح دادیم. شما می توانید براساس نیاز خود و کاربردی که این سرویس دهنده ها دارند، از شرکت خدمات هاستینگ سرورکلیک آن ها را سفارش و خریداری کنید.

قیمت انواع سرور در سایت سرورکلیک

در مقاله انواع سرور چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ به معرفی انواع سرور پرداختیم، و با توجه به تعاریفی برای سرور وجود دارد با مفهوم کلمه ی سرور سخت افزار نمی باش و مفهوم شبکه ای آن از نظر دید فنی سرور می باشد. سرور های در انواع متنوعی وجود دارند که هر کدام دارای کاربردهای متفاوتی میشوند، و شما می توانید خرید سرور خود را بر اساس نیاز وبسایت خود انجام دهید. شما در ابن مقاله موضوعاتی از قبیل قیمت انواع سرور، انتخاب نوع سرور، انتخاب سرور مناسب، تفاوت های آن، تعریف سرور به زبان ساده، ویژگی های سرور و… توضیح دادیم. شما می توانید برای خرید انواع سرور برای سیستم عامل های مختلف به سایت سرورکلیک مراجعه کنید. و از مزایای آن برای راه اندازی سیستم خود استفاده کنید.